For syvende gang bliver der afholdt kortfilmfestival i Svaneke. I år er der film med fra mere end 30 lande.
De nominerede film konkurrerer i syv forskellige kategorier, og der vil være prisuddelinger søndag den 14. september i Cassiopeia-Bio i Svaneke.
BornShorts er en del af Bornholm Kulturuge som løber fra 12. til 21. september, og festivalen er støttet af Det Danske Filminstitut.
Program 2014
Torsdag den 11. september
12:45 : Student Film
Plant Geometry (Thomas Harnett O'Meara, 2014)
Pardon Road (Simen Gjersvold, 2014)
Triangles of Happiness (Jannik Dahl Pedersen, 2014)
Shit Happens
Out of Bounds (Viktoria Piechowitz, 2014)
Being James (Haolu Wang, 2014)
Rift (Rolf Heldal, 2013)
Eclipse (Jacky De Groen, 2014)
My Brave Young Man (Jonas Bak, 2014)
Ascending Downwards (Stavros Ladikos, 2014)
14:30 : Student Film
Emmafilmemma (Kristian Sejrbo Lidegaard, 2014)
Boy (Julie Bezerra Madsen, 2013)
Laugh Now, Cry Later (Mats Christian Rude Halvorsen, 2014)
Parallel Lines Never Cross (Sophie Kurpershoek, 2014)
The Orange Gunny (Mehrdad Zahraei, 2013)
Interview (Mikkel Okholm, 2014)
Job Interview (Julia Walter, 2013)
Blackout (Jay Loe, 2013)
20:00: Narrative Fiction
Mr. Invisible (Greg Ash, 2013)
Old Dog, New Tricks (Oscar Frostad Udbye, 2014)
Anagram (Fredric Casella, 2013)
Tomrum (Mads Tofthøj Rasmussen, 2014)
The Unclean (Bahram & Bahman Hajaboullou, 2014)
21:30: Narrative Fiction
Last Call (Camille Delamarre, 2013)
Life on the Line (Aurora Fearnley, 2013)
Koumiko (Nic Wassell, 2014)
Last of You (Dan Sachar, 2013)
Hold (Eric Kolelas, 2014)
Fredag 12. september
10:00: Documentary
Abaskun Eyes (Mahdi Saebi & Mohammad Tabarsa, 2013)
Morning Light (Erik Anderson, 2014)
Kashmir in Technicolor (Irrum Khan, 2013)
Visions of Albion (Matt Hopkins, 2013)
The Cure for Homesickness (Gabrielle Menezes, 2014)
No Man’s Land (Michael Graversen, 2013)
Undocumented and Unafraid (Jonas Bruun & Milan Schnieder, 2014)
14:30: Narrative Fiction
In August (Jenna Hasse, 2014)
You, Me and Junior (Michael Torp, 2014)
Turtle (Daniel Kragh-Jacobsen, 2013)
Reckless (Bjørn Erik Pihlmann Sørensen, 2013)
Serena (Eric Lamhène, 2014)
Skunky Dog (James Fitzgerald, 2014)
Baùll (Daniele Campea, 2014)
Boxer On The Wilderness (Alexandra Boyd, 2014)
19:00: Animation
La Valigia (Pier Paolo Paganelli, 2014)
The Ledge of Phil (from accounting) (Paul Ó Muiris, 2013)
Hanging by a Thread (Catya Plate,2013)
The Body is a Battlefield (Thilde Louise Dalager, 2014)
The Power of Empathy (Katy Davis, 2013)
Game Over (Seyed Mohsen Pourmohseni Shakib, 2013)
Jim Morrison’s Big Comeback (Jason Petrovitch, 2014)
Don’t Fear Death (Louis Hudson, 2013)
The Attractive Killer Sign (Mahdi Saebi, 2014)
Spaces that Speak (Victoria Squire, 2013)
21:00: Music Videos
All Apologies (Adam Berg, 2013)
Old Bike (Andrew Laurich, 2014)
Wake Up (Daisy Dickinson, 2014)
Make Room!Make Room! (Boldizsar CR, 2013)
Digital Witness (Chino Moya, 2014)
Control (Jeremi Durand, 2013)
Far From Everything (Vasco Mendes, 2014)
Nothing to Me (Ruggero Pini, 2014)
Vertigo (Mozukin, 2014)
Perfect Match (Joe Vanhoutteghem, 2014)
Tokyo (Bouha Kazmi, 2014)
Above (Lasse Martinussen, 2014)
Rush (Rasmus Weng Karlsen, 2014)
Bridges (Jeppe Kolstrup & Aleksander Hørup, 2014)
All I Know (Daniel Kragh-Jacobsen, 2013)
Life on Earth (Olivier Babinet, 2014)
The Future (Jenny Wilson & Daniel Wirtberg, 2013)
Ta Fête (Lieven Van Baelen, 2014)
Tightrope (The Glue Society - Matt Devine, 2014)
Dreams (Lasse Martinussen, 2014)
The Swans (Carl Marott, 2014)
Lørdag 13. september
10:30: Children’s Film
Gerdas Vej (Jeremy Pailler, 2013)
Imaginarium (Pedro Resende, 2014)
Jobwatch (Yoong Wah Alex Wong, 2014)
Unimagined Friends (Sascha Altschuler, 2014)
10:00: Documentary
The Other Side of the Kitchen (Jeanne Dosse, 2013)
Hidden Voice (Roger Gilboy, 2014)
I Never Said I Wasn’t Happy (Sara Peak Convery, 2013)
13:30:Narrative Fiction
No Love Lost (Shekhar Bassi, 2013)
Pussy (Ville Gideon Sörman, 2014)
Butterfly Fluttering (Roman Kayumov, 2014)
Valentine (Kate Herron, 2013)
Out of Bounds (Andrias Høgenni, 2013)
Red Reflections (Jay Choi, 2013)
Little Block of Cement with Dishevelled Hair Containing the Sea (Jorge Lopez Navarrete, 2013)
Electric Indigo (Jean-Julien Collette, 2013)
Blind Date (Maria Askedal, 2014)
18:00: Narrative Fiction
Shoeshine (Amil Shivji, 2013)
Diminished (Konstantina Palli, 2014)
In this Place (Alec Moore, 2013)
Job (Alex Horsfall, 2014)
Bad Day at the Office (Nick Scott, 2013)
21:30: Music Videos
Complaints to the Sky in the Falling Dust (Remi Guenaire, 2014)
Drinking With Your Ghost (Brian Levi Bowman, 2014)
One Fainting Robin (Yuval and Merav Nathan, 2014)
In the Pines (Olya Tsoraeva, 2014)
Dawn (Piotr Smoleński, 2014)
Hey Now (Chris Ullens, 2014)
Firebird (Nic Wassell, 2014)
Moonrabbit (Irrum Khan, 2014)
Animals (Rich Ragsdale, 2014)
Black Sail (Maegan Houang, 2014)
Holyoud (Karim Khneisser, 2014)
Robert Downey Jr. (&, 2014)
Don’t Know Nothing (Toon Aerts, 2014)
Bring Your Love (Ill-Studio, 2014)
Dancing to the Radio (Adan Jodorowksy, 2014)
I Know (Casper Balslev & Lasse Martinussen, 2013)
Deceive (Daniel Wirtberg, 2014)
Sugar (Joe Vanhoutteghem, 2014)
Do the Math (Matt Frodsham, 2014)
$ Broke $ (ZE!, 2013)
Mateo (Sigrid Bendz, 2014)
Moped (Ewan Jones-Morris, 2013)
Søndag 14. september