Robert-prisen blev uddelt for 34. gang søndag den 4. februar. Begivenheden kan ses på www.blockbuster.dk/robertprisen
Årets Robert-vindere
Årets danske spillefilm: Vinterbrødre / Masterplan Pictures, Producere: Julie Waltersdorph & Per Damgaard Hansen, Instr.: Hlynur Pàlmason
Årets børne- og ungdomsfilm: Den utrolige historie om den kæmpestore pære / Nordisk Film Production A/S, Producere: Thomas Heinesen & Trine Heidegaard, Instr.: Philip Einstein Lipski, Amalie Næsby Fick & Jørgen Lerdam
Årets instruktør: Hlynur Pálmason / Vinterbrødre
Årets originale manuskript: Christian Tafdrup & Mads Tafdrup / En frygtelig kvinde
Årets adapterede manuskript: Philip Einstein Lipski, Amalie Næsby Fick & Bo Hr. Hansen / Den utrolige historie om den kæmpestore pære
Årets mandlige hovedrolle: Elliott Crosset Hove / Vinterbrødre
Årets kvindelige hovedrolle: Amanda Collin / En frygtelig kvinde
Årets mandlige birolle: Jakob Oftebro / Mesteren
Årets kvindelige birolle: Victoria Carmen Sonne / Vinterbrødre
Årets scenograf: Gustav Pontoppidan / Vinterbrødre
Årets fotograf: Maria von Hausswolff / Vinterbrødre
Årets kostumier: Nina Grønlund / Vinterbrødre
Årets sminkør: Katrine Tersgov / Vinterbrødre
Årets klipper: Kasper Leick / Underverden
Årets sounddesigner: Lars Halvorsen / Vinterbrødre
Årets score: Jens Ole Wowk McCoy / Underverden
Årets originale sang: ‘I Don’t Know How to Get in Your Heart’ - Rumle, Rumle Sieling Langdal Jensen / Mesteren
Årets visuelle effekter: Martin Madsen / QEDA
Årets kortfilm fiktion/animation: Silent Nights / M&M Productions A/S, Producere: Kim Magnusson & Tivi Magnusson, Instr.: Aske Bang
Årets kortfilm dokumentar: Weltschmerz / Den Danske Filmskole, Producer: Niclas Caroc Warner Instr.: Jesper Dalgaard
Årets dokumentarfilm: De sidste mænd i Aleppo / Larm Film, Aleppo Media Center & Kloos & Co. Medien, Producere: Søren Steen Jespersen, Kareem Abeed & Stefan Kloos, Instr.: Feras Fayyad
Årets amerikanske film: Manchester by the Sea / Instr.: Kenneth Lonergan, Distr.: UIP
Årets ikke-amerikanske film: The Square / Instr.: Ruben Östlund, Distr.: Scanbox Entertainment Danmark A/S
Årets korte tv-serie: Tinkas juleeventyr / Cosmo Film, Producer: Rasmus Kastberg, Forfatter: Flemming Klem, Instr.: Mogens Hagedorn
Årets tv-serie: Herrens veje / DR Drama, Producer: Camilla Hammerich, Forfatter: Adam Price, Instr.: Kaspar Munk
Årets mandlige hovedrolle - tv-serie: Lars Mikkelsen / Herrens veje
Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie: Ann Eleonora Jørgensen / Herrens veje
Årets mandlige birolle - tv-serie: Mikkel Boe Følsgaard / Arvingerne III
Årets kvindelige birolle - tv-serie: Lene Maria Christensen / Arvingerne III
Æres-Robert: Tivi Magnusson
IB-prisen: Katja Adomeit
Blockbuster Publikumsprisen: Alle for tre / Fridthjof Film A/S, Producer: Ronnie Fridthjof, Instr.: Rasmus Heide
Læs mere på www.filmakademiet.dk/robert-vindere